Časopisecky vyhlížející brožura s hrůznou, barvami hýřící obálkou nesoucí název V horách šílenství ani nemůže, než odradit každého, kdo se u ní jen naokamžik zastaví. Na druhou stranu si ale můžeme všimnout i jména autora, pak po ní sáhneme všemi deseti, protože vzhled přeci není to nejdůležitější.
Howard Phillips Lovecraft jako strůjce nesčetných hororových příběhů je snad známý všem zasvěceným příznivcům tohoto žánru. Ač tohle všechno jistě platí, znám opravdu jen málo lidí, kteří od něj něco četli a není to zapříčiněno jen obtížnou sháňkou jeho knih, ale taky prahbídným překladem některých, což odradí ten zbytek.
Pro mě to byla také první zkušenost s tímto mistrem v zebrubných popisech prostředí, pocitů, charakteristik osob... ve vytváření tajemné atmosféry. Nicméně nutno poznamenat, že strachnahánějících scén aby člověk pohledal. Jako dobrodružný výpravný příběh s nadpřirozenými jevy paráda; věrohodnosti jistě přidají i důkladně propracované detaily jak historické, biologické či geografické. I značnou zastaralost a nepropojenost s naší přetechnizovanou dobou beru v úvahu... ale chtěla jsem se bát.
Samozřejmě, že vědecká výprava směřující k severnímu pólu narazí na něco úchvatného. Samozřejmě, že to budou pozůstatky mimozemské civilizace, které vypadají na první pohled naprosto neškodně. Samozřejmě, že tam většina zařve. Ale samozřejmé tohle všechno je teď, v době, kdy to Lovecraft psal, to byl nepředstavitelný, děsuplný nápad. A s tím je to taky třeba číst.