Monday, December 24, 2007

Trochu jiná beletrie

"Ostatním trvá týdny a měsíce, než konečně milují, a milují jen trochu a potřebují k tomu rozhovory a společné záliby a krystalizace. Mně k tomu stračilo jediné kmitnutí víček."

Albert Cohen: Milá Páně. (str. 29)

Saturday, December 22, 2007

Dávní i mrtví můžou někdy zpátky

Tedy po strastiplné cestě se mi konečně podařilo dostat do rukou útlou a pověstnou knížečku Stephena Kinga Mrtví se někdy vracejí. Pro některé: je to sbírka těch nejlepších povídek od samotného mistra. Nebudu se nějak zvlášť ke každé zvlášť obracet, zkusím se zastavit až u něčeho, co mě doopravdy zaujme. Zatím jsem přešla Noční směnu a nic.
Několik dalších je příjemně naplněno teplou krví, temně hrůzostrašnými metaforami, ale přece jen musím říci, že mi malinko chybělo napětí a překvapení z pointy. Ano, jsou to mistrně napsané hororové povídky, kde se můžeme i bát, pokud si v půlce neřekneme, jak to asi skončí.
Poslední Na dobrou noc, která asi odkazuje na Prokletí Salemu, je i s těmi upíry asi nejlepší mou v této sbírce, jen kdyby si autor odpustil pravidelnou otevírající závěrečnou větu. Ale asi jsem v tomto čase trochu skeptická/patetická.

Wednesday, December 19, 2007

ALONE IN MY HEAD

Má vlhká ústa osychají dalek jsem se přiblížit
slova i slova sebe tají Až rudé s bílým budu pít
Ruce v pěsti zatínám když to nám kráčí v stínu
Echem lásku povídám Kde uchopím se zhynu
Nemůžu než neslyšet
alone in my head

Friday, December 14, 2007

Filozofia do vrecka

"Text je do nekonečna otvoreným vesmírom, kde intrepret može objavovať nekonečné množstvo vzájomných spojení. (...)
Skutočný čitateľ chápe, že tajomstvom textu je jeho prázdnota."

Umberto Eco: Intepretácia a nadinterpretácia. (str. 43-44)

Friday, December 7, 2007

Něco málo k evoluci

Richard Dawkins je biologem a etologem a mimo čistě vědecké práce publikoval i několik prací malinko populárnějších. Jsou jimi Sobecký gen a Slepý hodinář. Přichází se spoustou zajímavých názorů na evoluci a chování genů. Pohled na svět přirovnává k Neckerově krychli měnící svou orientaci; tak jsou také možné dva pohledy na přírodní výběr: z pohledu genu a z pohledu jedince.
Již na začátku nám je jasné, že jeho teorie bude jednou velkou metaforou, vždyť již názvy jednotlivých knih jsou více než obrazné. Což ovšem neubírá ani na zajímavosti jeho pohledu, ani na originalitě řešení, s nimiž přichází. Dokonce si myslím, že se díky tomu stává celá tato biologicko-genetická problematika barvitější a přístupnější.
Dawkins vidí v člověku jen jakousi schránku pro přenos genů. Ti jsou těmi, kdo rozhodují, ti jsou těmi, kteří udělají všechno pro to, aby přežili a dál se vyvíjeli. Přírodní výběr upřednostňuje jedině ty geny, které ovlivňují svět tak, aby zajistily své množení. Dawkins nezůstává jen u tohoto, dokonce přisuzuje genům i jakési vnímání či myšlení, na základě něhož jsou všechny živé organismy manipulovány (i když v určitém okamžiku Dawkins říká, že „jsou geny schopné sáhnout ven skrze stěny „svých“ jednotlivých těl a ovlivňovat věci v okolním světě, někdy neživé předměty, jindy živé organismy, a občas působit i na značnou vzdálenost“, jednoduše bychom mohli předpokládat neexistenci jakýchkoli hranic mezi geny, jen příčinnou souvislost spojující geny s jejich fenotypovými projevy, blízkými i vzdálenými).
Chování moderního člověka tedy souvisí s jeho geny, sobeckými geny. Hlavní bod tedy, díky němuž se vzdaluje některým představitelům neodarwinismu je, že v genu vidí základní jednotku přírodního výběru, nikoli v organismu.
Ve Slepém hodináři se pak zabývá dalšími možnými evolučními teoriemi, z nichž mě nejvíce zaujal saltacionismus, se kterým se v obměně (a taky trochu nadneseně) můžeme setkat například v knize Darwinovo radio Grega Beara. Všechno je sci-fi.:)

RaRaRa Radio Head

Není možné nezařadit něco tak úžasného... má oblíbená; a klip neuvěřitelný... enjoy